Ali ko imenuješ komisijo zato, da odkljukaš točko kot uspešno, komisija pa ne sme o ničemer odločati, je to le Hayd Park debata v prazno.
Pa začnimo optimistično
Minister za kulturo dr. Vasko Simoniti je 22.9. 2020 imenoval delovno skupino za trajni dialog s predstavniki nemško govoreče etnične skupine v republiki Sloveniji, v kateri so bili ob predstavnikih ministrstev za kulturo, za zunanje zadeve, izobraževanje, znanost in šport ob ministrovem vodenju skupine še trije predstavniki nemško govorečih, od tega predstavnik nemških Kočevarjev staroselcev, predstavnica nemških Spodnještajercev, predstavnik nemško govoreče mladine iz Ljubljane, ki je hkrati tudi predsednik Zveze kulturnih društev nemške narodne skupnosti v Sloveniji, torej predstavniki Nemcev iz vseh delov Slovenije kjer delujejo in predstavnica Zveze kočevarskih organizacij, ki pa se ne izrekajo za Kočevarske Nemce, temveč delujejo za ohranjanje kočevarske kulturne dediščine.
Že v sklepu o imenovanju je minister zapisal, da je naloga delovne skupine obravnava odprtih vprašanj pripadnikov nemško govoreče etnične skupine v Sloveniji in iskanje rešitev. Tako bi naj predstavniki podrobno seznanili predstavnike ministrstev o aktualnih problemih in izzivih, s katerimi se soočajo na različnih področjih. Člani delovne skupine so odgovorni za zagotavljanje vsebine delovnih področij in sodelovanje na sestankih delovne skupine.
No in tako se je novoimenovana komisija sestala na ustanovni seji, sicer šele šest mesecev pozneje, kjer so se člani spoznali in predstavili svoja društva in tako je bil spet mir do druge seje, ki je bila šele 6.12.2022, torej kar devet mesecev pozneje, čeprav je bil 4. sklep prve seje, da bo naslednja, torej 2. seja čez štiri mesece, še pred poletnimi počitnicami 2021, ko corona epidemija ni bila močna.
Za bolje, bolj intenzivno delovanje delovne skupine za trajni dialog smo tako posredovali svoje pisne poglede na nadaljnje delo skupine, da bi bili čim bolj učinkoviti in tudi uspešni, torej s konkretnimi rezultati. Tako smo za hitrejše reševanje problematike predlagali tri podskupine, za pravno ureditev delovanja, za izobraževanje in posebej za medije. Bili smo še bolj konkretni in smo za začetek predlagali uvedbo dvojezičnega vrtca, kopijo tega, kot je že uveljavljeni nemško-slovenski dvojezični vrtec v avstrijskem Gradcu (kjer ni dvojezično območje). Torej brez eksperimentiranja, na osnovi dobre prakse drugih.
Obenem smo potarnali, da državna RTV SLO zanemarja obveznost poročanja o nemški manjšini in spet predstavili dobro prakso iz Avstrije, ko imajo na državni ORF kar tri tedenske manjšinske oddaje Dobro jutro, Štajerska, dobro jutro Koroška in enako za Gradiščanske Hrvate, »Dobar dan Hrvati«.
Veseli smo bili, da je bil naš predlog sprejet kot dnevni red naslednjega, drugega sestanka, ki smo se ga že veselili.
Ampak razočaranje je prišlo še prehitro, že kar na sami drugi seji delovne skupine za trajni dialog. ki je bila na Miklavža, 6. decembra lani.
Ker: (kratek povzetek zapisnika na 15 straneh)
Lahko pa so organizirani tečaji tujih jezikov po vrtcih (kar poteka že 35 let).
No in tako smo prišli žejni čez vodo, saj nič ne smemo, ne moremo, ker nismo ustavno priznani, papir pa vse prenese.
Za konec še citat iz zadnje ocena Odbora strokovnjakov, sprejeta 30. junija 2021
točka 22. Odbor strokovnjakov pozdravlja ustanovitev delovne skupine, odgovorne za stalen dialog s predstavniki nemško govorečih. Opozoril je, da se zdi, da mandat te skupine omogoča, da se ukvarja z vsemi vprašanji, ki se nanašajo na nemško govoreče jezike. Zato bi to lahko služilo kot okvir za izvajanje priporočila, da se „začetek dialoga z nemško govorečimi jeziki za izvajanje dela II Listine. “
točka 23. Da bi bil učinkovit forum za dialog o izvajanju Listine, je pomembno, da se delovna skupina srečuje bolj redno in da pripravlja ukrepe na podlagi določb Listine, priporočil, ki izhajajo iz nadaljnjega ukrepanja in predloge nemško govorečih. Odbor strokovnjakov tudi ponovno potrjuje, da je treba sprejeti ukrepe za “priznanje nemščine kot tradicionalnega manjšinskega jezika” [15] . [15] Glej peto ocenjevalno poročilo Odbora strokovnjakov o uporabi Evropske listine o regionalnih ali manjšinskih jezikih v Sloveniji (MIN-LANG (2019) 17 konč.), odstavki 10 do 12.
Če bi bili plačani po praznih besedah, bi bili že zelo bogati.
Jan Schaller, povzeto iz zapisnikov in dokumentov
Kulturno društvo nemško govorečih žena Mostovi
e-mail: STEIERMARK.STAJERSKA@GMAIL.COM
Urednik: Jan Schaller
Neodvisni avtorski projekt Zveze kulturnih društev Kočevarjev in Štajercev v Sloveniji
Davčna štev. 95325549
Glavna dejavnost 94.999 Dejavnost članskih organizacij
Registracija, datum vpisa 07.12.2022
Objavljeni prispevki na spletni strani Steiermark-Stajerska.com izražajo stališča podpisanega avtorja oz. redakcije in niso vedno tudi uradna stališča sponzorjev spletne strani.